Mural autorstwa Igora Chołdy trafił na ślepą ścianę kamienicy przy ul. Żelaznej 91 w 2018 roku, po tym jak projekt artysty zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Najlepiej wpisał się on założenia konkursu, zgodnie z którymi mural miał wzbudzać pozytywne odczucia, prezentować wysokie walory artystyczne oraz symbolicznie nawiązać do hasła „Moda na Wolę”. Kompozycja Chołdy, znanego również pod pseudonimem „Aqualoopa” jest inspirowana jego skojarzeniami związanymi z życiem ulicznym i dźwiękami dzielnicy z dzieciństwa: zielonym skwerem na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej, gdzie stawały kiedyś cyrk i wesołe miasteczko, turkotem tramwajów, bazarami, oraz muzeum kolejnictwa, w którym artysta spędzał dużo czasu. Dzięki otwartej ekspozycji ściany mural utrzymany w niebieskiej kolorystyce szybko zyskał popularność wśród mieszkańców i przechodniów, stając się rozpoznawalnym, charakterystycznym oraz przyciągającym wzrok elementem tej okolicy.


Inwestycja na rogu Żelaznej i Solidarności z pozwoleniem na budowę
Wszystkie wskazuje na to, że już wkrótce warszawiacy i warszawianki, a w szczególności mieszkańcy i mieszkanki Woli będą musieli pożegnać się z popularnym widokiem na mural „Moda na Wolę”. U zbiegu ul. Żelaznej i Solidarności planowane jest bowiem domknięcie kwartału zabudowy przed spółkę Moderna Holding. Ma być to drugi etap inwestycji Chronos zrealizowanej po sąsiedzku przy al. Solidarności 153. W miejscu domykającym pierzeję skrzyżowania al. Solidarności i ul. Żelaznej ma powstać 18 apartamentów na 6 kondygnacjach wraz z lokalami użytkowymi na parterze. Inwestycja otrzymała już pozwolenie na budowę, w związku z czym możemy spodziewać się w każdej chwili rozpoczęcia prac w terenie.
Przeniesiony, ale w nowej kolorystyce
W związku z planowaną zabudową narożnika, mural autorstwa Igora Chołdy (Aqualoopy) został przeniesiony. Nową lokalizacją dzieła jest ściana budynku przy ul. Ogrodowej 13/29. Mural pozostanie więc na Mirowie, jednak w mniej wyeksponowanym miejscu.
Decyzję o przeniesieniu podjął inwestor w porozumieniu z wolskim Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami. Projekt został dostosowany do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co przełożyło się m.in. na zmianę kolorystyki. Mural odsłonięto w 2024 roku, dzięki czemu charakterystyczny element street-artu pozostaje obecny w przestrzeni Woli, mimo planowanych zmian w jego pierwotnej lokalizacji.

Napisz komentarz
Komentarze