Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 08:14

Jesion z ul. Pustola przetrwał dwie wojny. Ma szansę zostać Warszawskim Drzewem Roku?

Tylko do piątku, 15 września można zgłosić kandydata do plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku”. Ze wszystkich zgłoszeń komisja wybierze po jednym drzewie z każdej dzielnicy, a następnie spośród tych 18. propozycji ostatecznego zwycięzcę wybiorą internauci. Naszą dzielnicę mógłby reprezentować jesion z ul. Pustola, jeden z bohaterów książki „Atlas wszystkich mieszkańców”.

Po raz pierwszy w historii Warszawa będzie wybierać drzewo roku. Plebiscyt ten, organizowany przez Zarząd Zieleni Warszawy, skierowany jest do wszystkich tych, dla których drzewo jest czymś więcej niż tylko roślina. Pomysł ten jest częścią większego projektu pod nazwą „W koronach miasta”, w ramach którego warszawscy zieleniarze i zieleniarki m.in. zwracają uwagę na relacje drzewostanu ze środowiskiem i przezentują metody pielęgnacji drzew, w tym jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa w zakresie ich prawidłowego rozwoju. Idealny kandydat do tytułu Warszawskiego Drzewa Roku 2023 powinien wyróżniać się cechami gatunkowymi, takimi jak wielkość, wiek czy układ, ale nie mniej ważna jest jego historia. Drzewo takie powinno być zatem szczególnie ważne dla społeczności lokalnej, w kontekście tożsamości miasta. 

Finałową 18. wybierze jury. Zwycięzcę – mieszkańcy i mieszkanki 

Jak informuje Zarząd Zieleni Warszawy, aby zgłosić swojego kandydata, wystarczy wypełnić formularz internetowy zamieszczony na stronie www.zzw.waw.pl/drzeworoku, wskazując podstawowe informacje dotyczące drzewa oraz dokładnie uzasadniając swój wybór. Zgłoszenia można dokonać tylko do piątku 15 września. Kolejnym krokiem w plebiscycie będzie posiedzenie komisji, do której zaproszeni zostali ogrodnicy i dendrolodzy ZZW. Zdecydują oni o finałowej osiemnastce – wybiorą po jednym drzewie z każdej dzielnicy. Werdykt jury poznamy  poznamy podczas pikniku dendrologicznego, który odbędzie się 7 października w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Następnie szczęśliwa „18” zawalczy o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku. O zwycięzcy zdecydują internauci w głosowaniu, które potrwa do 10 listopada. 

Drzewo, które głosami internautów zwycięży w Plebiscycie, otrzyma tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2023”, pamiątkową tabliczkę oraz zostanie zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Nagrodą dla mieszkańców będzie także specjalny spacer dendrologiczny, którego głównym bohaterem z wiadomych względów będzie zwycięzca. 

Drzewo z Woli. Reprezentować mógłby nas jesion 

O kandydacie z Woli zadecydują mieszkańcy i mieszkanki zgłaszający konkretne drzewa, a w dalszej kolejności jury, które wybierze najlepsze spośród zgłoszeń. Jednak w naszej dzielnicy mamy drzewa, które chronione są statusem pomnika przyrody, a zatem mają szczególną wartość dla środowiska. Jednym z takich drzew jest jesion wyniosły z ul. Pustola 12. Został on jednym z bohaterów i bohaterek tzw. Atlasu Wszystkich Mieszkańców. To publikacja, w której autorzy i autorki oddali głos i miejsce wolno żyjącym roślinom, zwierzętom, grzybom i innym pozaludzkim organizmom obecnym w Warszawie. W książce tej, która powstała w ramach inicjatywy Miastozdziczenie prowadzonej przez Fundację Puszka, znajdują się opowieści i opisy nie-ludzkich mieszkańców Warszawy, które do publikacji mógł zgłosić każdy. 

Na temat jesiona z ul. Pustola 12 napisał parę słów Adam Kapler - botanik, ekolog roślin, dziennikarz naukowy i historyk nauk przyrodniczych

"Pomnikowy egzemplarz z okolic ulicy Pustola 12, podobnie jak jego dzieci porastające dawne okopy Sowińskiego pyszni się zielenią listowia aż do listopada, po czym gubi je bez przebarwień. Ich uparta szmaragdowa zieleń wspaniale kontrastuje ze złotem jesiennych koron wykarczowanych już topól euroamerykańskich i wciąż stojących leszczyn tureckich, jak również z bujnym szkarłatem liści irg oraz pestczaków derenia jadalnego, posadzonych kilkadziesiąt kroków dalej. 

Obecnie jesionom wymarłym zagraża masowe zamieranie wskutek choroby wywołanej grzybkiem workowatym zwanym pucharkiem jesionowym Hymenoscyphus fraxineus (syn. Chalara fraxinea), w Polsce opisanym po raz pierwszy w 2006 roku. Pucharka tego przywleczona do Europy zapewne wraz z niedostatecznie kwarantannowanym materiałem azjatyckiego gatunku jesionu. Ocalenie tych pomnikowych drzew wymaga kompleksowych działań ratujących zarówno całe ich ekosystemy, jak i niedobitki wciąż zdrowych okazów, wreszcie ich zasoby genowe w postaci rozmaitych kolekcji. Dlatego tak ważne jest działanie banków genów dla roślin - i to im poświęciłem najlepsze lata mojego życia.” – wyjaśnia w publikacji przyrodnik. 

Ale o jesionie tym możemy dowiedzieć się więcej także z informacyjnej tabliczki, która znajduje się w pobliżu drzewa. Została ona wykonana w ramach budżetu obywatelskiego. Według niej, drzewo ma 25 m wysokości oraz obwód pnia o wielkości 400 cm, a szacunkowy wiek jesionu to ponad 120 lat. 

„Jest początek XX wieku. Malutki jesion rośnie na przedpolu Reduty Wolskiej, na dawnych gliniakach tam, gdzie kiedyś był las, w którym mieszkały drapieżne pustułki – stąd nazwa dzisiejszej ulicy Pustola. Jesion rosnący przy Reducie Wolskiej przetrwał obydwie wojny światowe. Podczas II wojny światowej był niemym świadkiem Powstania Warszawskiego oraz tragicznych wydarzeń związanych z Rzezią Woli.” – czytamy na tabliczce.

Jesion został uznany za pomnik przyrody w 1988 roku. Wówczas miał wysokość ok. 15 m i obwód pnia 280 m.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Jeśli postać M.D. Apfelbauma okazała się być legendą ― choć przecież o nadanie takiej nazwy wnosili sami Żydzi ― można chyba było skwerowi nadać imię Pawła Frenkla, przywódcy Żydowskiego Związku Wojskowego podczas powstania w getcie. Tym bardziej, że w odróżnieniu od Kubusia Puchatka, Paweł Frenkel nie jest w żaden sposób upamiętniony w stolicy. Czy może ŻŻW niedobry, bo był syjonistyczny i prawicowy? O co ja w ogóle pytam, jeśli nawet Marek Edelman ma w stolicy kawałek koślawego chodnika między dwoma budynkami na tyłach Ambasady Chińskiej nazwany skwerem jego imienia. A przecież już miał w stolicy dużą ulicę biegnącą od dawnego Placu Muranowskiego do Pomnika Bohaterów Getta, odebraną Lewartowskiemu ― komuniście z PPR. Po paru miesiącach władze Warszawy jednak to zmieniały odbierając Edelmanowi ulicę i przywracając ją „słusznemu” Lewartowskimu. No ale takie wybraliśmy sobie władze samorządowe, być może na takie zasłużyliśmy. w stolicy na jakie zasłużyliśmy.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 22:08Źródło komentarza: Skwer na Muranowie zmieni nazwę. Patronką zostanie Rachela AuerbachAutor komentarza: AnitaTreść komentarza: Nareszcie!!!Data dodania komentarza: 01.02.2024, 14:13Źródło komentarza: Rondo Zesłańców Syberyjskich do poprawy.Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Nie ma żadnej realnej szansy na to, żeby w styczniu tramwaj pojechał Kasprzaka - nadal brakuje około 200 metrów torowiska koło Redutowej. Ktoś z gazety Wolskiej nawet nie pofatygował się sprawdzić co tam się dzieje, tylko robi przedruki. Dodatkowo nadal nie ma peronów. Połowa lutego może.Data dodania komentarza: 15.01.2024, 13:58Źródło komentarza: Budowa trasy tramwaju na Kasprzaka zbliża się do końca.Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Nie ma żadnej realnej szansy na to, żeby w styczniu tramwaj pojechał Kasprzaka - nadal brakuje około 200 metrów torowiska koło Redutowej. Ktoś z gazety Wolskiej nawet nie pofatygował się sprawdzić co tam się dzieje, tylko robi przedruki. Dodatkowo nadal nie ma peronów. Połowa lutego może.Data dodania komentarza: 15.01.2024, 13:58Źródło komentarza: Budowa trasy tramwaju na Kasprzaka zbliża się do końca.Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: "Ale oprócz tego można zanurzyć się w magicznym uniwersum Harrego Pottera, którym inspirowała się twórczyni tego miejsca" - zagraniczne imiona odmienia się z apostrofem (Harry'ego). Czy ktoś to redagował?Data dodania komentarza: 08.01.2024, 21:17Źródło komentarza: "W Gazecie Woli napisano..." Przegląd najciekawszych tekstów minionego rokuAutor komentarza: AaaTreść komentarza: Zacznijcie od sprawdzania błędów ortograficznychData dodania komentarza: 30.12.2023, 22:43Źródło komentarza: Budynek po dawnej szkole straszy już od lat