Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 18:26

Budynek po dawnej szkole straszy już od lat

Co dalej z budynkiem przy przy Wolskiej 43?
Budynek po dawnej szkole straszy już od lat

Źródło: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • opuszczonym budynku
  • terenach po dawnej szkole
  • zagrożeniu jakie stwarza niebezpieczny budynek

W budynku przy ul. Wolskiej 43 w dniu 30 września 1994 roku swoją działalność dydaktyczną rozpoczęła Wyższa Szkoła Ekonomiczna Almamer. Na pierwszy rok przyjęto tam 467 studentów, a wykłady na uczelni prowadziło wówczas 41 nauczycieli akademickich. Pierwszych 322 absolwentów opuściło placówkę w 1998 roku. Rok później, szkoła otrzymała uprawnienia do kształcenia na poziomie magisterskim na wydziale ekonomicznym, od 2000 roku również na wydziale turystyki i rekreacji. W 2012 roku z powodu fatalnej sytuacji szkoła przestała korzystać z części swoich budynków, a w 2016 roku całkowicie zakończyła swoją działalność. Zakończenie działalności uczelni było bezpośrednią przyczyną wydarzeń, które miały później miejsce na terenie opuszczonego budynku. Władze szkoły nie zadbały o odpowiednie zabezpieczenie tamtejszego wyposażenia, w związku z czym, z budynku na Woli zaczęto wykradać różnego rodzaju sprzęt dydaktyczny, meble oraz co najgorsze - dokumentację. Od 2017 roku obiekt był stopniowo rozkradany i dewastowany. Stał się też schronieniem dla bezdomnych. W niepowołane ręce trafiały dane osobowe byłych studentów szkoły. 28 czerwca 2018 roku w opuszczonym budynku doszło do pożaru. W 2020 roku miał tam miejsce z kolei nieszczęśliwy wypadek. Przypadkowi przechodnie odkryli zwłoki młodej dziewczyny, która spadła z dachu budynku. Z kolei w maju 2021 roku kamery zarejestrowały, jak dwóch mężczyzn zrzuca z dachu obiektu metalowe elementy, które spadały kilka centymetrów od zaparkowanych samochodów. W obu przypadkach wszczęto śledztwa, ale brak informacji o wynikach.

Jak dowiadujemy się z lokalnych grup społecznościowych na FB mieszkańcy okolicznych bloków skarżą się, że regularnie muszą wzywać służby, ponieważ oba budynki po dawnej uczelni stały się miejscem noclegowni bezdomnych, imprez młodzieży, generują hałas, a cały rejon z tego powodu jest mniej bezpieczny. Problem dotyczy obu ruin po tej szkole: jedna jest miejscem wycieczek młodzieży na dach, gdzie 2 lata temu doszło do tragedii, spadła z dachu nastolatka. Część wejść została zabezpieczona, ale nadal można wejść na górę. Policja reaguje na zgłoszenia, ale patrol przyjeżdża, przegania młodzież i odjeżdża. Mieszkańcy się niecierpliwią i pytają kiedy i czy wougle ta sytuacja się zmieni?

Będziemy monitorować sprawę budynku i informować Państwa na bieżąco o kwestiach związanych z powyższym terenem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Aaa 30.12.2023 22:43
Zacznijcie od sprawdzania błędów ortograficznych

KOMENTARZE
Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Jeśli postać M.D. Apfelbauma okazała się być legendą ― choć przecież o nadanie takiej nazwy wnosili sami Żydzi ― można chyba było skwerowi nadać imię Pawła Frenkla, przywódcy Żydowskiego Związku Wojskowego podczas powstania w getcie. Tym bardziej, że w odróżnieniu od Kubusia Puchatka, Paweł Frenkel nie jest w żaden sposób upamiętniony w stolicy. Czy może ŻŻW niedobry, bo był syjonistyczny i prawicowy? O co ja w ogóle pytam, jeśli nawet Marek Edelman ma w stolicy kawałek koślawego chodnika między dwoma budynkami na tyłach Ambasady Chińskiej nazwany skwerem jego imienia. A przecież już miał w stolicy dużą ulicę biegnącą od dawnego Placu Muranowskiego do Pomnika Bohaterów Getta, odebraną Lewartowskiemu ― komuniście z PPR. Po paru miesiącach władze Warszawy jednak to zmieniały odbierając Edelmanowi ulicę i przywracając ją „słusznemu” Lewartowskimu. No ale takie wybraliśmy sobie władze samorządowe, być może na takie zasłużyliśmy. w stolicy na jakie zasłużyliśmy.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 22:08Źródło komentarza: Skwer na Muranowie zmieni nazwę. Patronką zostanie Rachela AuerbachAutor komentarza: AnitaTreść komentarza: Nareszcie!!!Data dodania komentarza: 01.02.2024, 14:13Źródło komentarza: Rondo Zesłańców Syberyjskich do poprawy.Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Nie ma żadnej realnej szansy na to, żeby w styczniu tramwaj pojechał Kasprzaka - nadal brakuje około 200 metrów torowiska koło Redutowej. Ktoś z gazety Wolskiej nawet nie pofatygował się sprawdzić co tam się dzieje, tylko robi przedruki. Dodatkowo nadal nie ma peronów. Połowa lutego może.Data dodania komentarza: 15.01.2024, 13:58Źródło komentarza: Budowa trasy tramwaju na Kasprzaka zbliża się do końca.Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Nie ma żadnej realnej szansy na to, żeby w styczniu tramwaj pojechał Kasprzaka - nadal brakuje około 200 metrów torowiska koło Redutowej. Ktoś z gazety Wolskiej nawet nie pofatygował się sprawdzić co tam się dzieje, tylko robi przedruki. Dodatkowo nadal nie ma peronów. Połowa lutego może.Data dodania komentarza: 15.01.2024, 13:58Źródło komentarza: Budowa trasy tramwaju na Kasprzaka zbliża się do końca.Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: "Ale oprócz tego można zanurzyć się w magicznym uniwersum Harrego Pottera, którym inspirowała się twórczyni tego miejsca" - zagraniczne imiona odmienia się z apostrofem (Harry'ego). Czy ktoś to redagował?Data dodania komentarza: 08.01.2024, 21:17Źródło komentarza: "W Gazecie Woli napisano..." Przegląd najciekawszych tekstów minionego rokuAutor komentarza: AaaTreść komentarza: Zacznijcie od sprawdzania błędów ortograficznychData dodania komentarza: 30.12.2023, 22:43Źródło komentarza: Budynek po dawnej szkole straszy już od lat