Rodzaje rehabilitacji poszpitalnej po endoprotezie kolana
Pierwszym rodzajem rehabilitacji po zabiegu wstawienia endoprotezy kolana jest stacjonarna rehabilitacja w oddziale dziennym rehabilitacji. Może być ona prowadzona w szpitalu w którym pacjent był operowany jeśli posiada on zakład rehabilitacji lub w specjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym z możliwością pobytu pacjenta na czas prowadzonej rehabilitacji. Nie zawsze jednak pobyt pacjenta jest możliwy ze względu na jego niesprawność, duże koszty związanie z pobytem w takim ośrodku lub braku miejsc na oddziale.
Kolejnym najczęściej wybieranym wariantem wśród pacjentów świeżo po operacji kolana jest rehabilitacja domowa Warszawa | Aktywna Klinika to doświadczeni fizjoterapeuci dojadą do pacjenta codziennie lub z określoną indywidulnie do stanu pacjenta częstotliwością. Ten wariant jest szczególnie wygodny dla starszych pacjentów którzy nie muszą kilka razy w tygodniu dotrzeć do placówki. Rehabilitacja odbywa się w sprzyjających warunkach domowych pod opieką doświadczonego specjalisty i ze wsparciem rodziny.
Rehabilitacja ambulatoryjna skierowana jest do młodszych, sprawniejszych pacjentów po zabiegu lub osób w późnym okresie po zabiegowym, na tyle sprawnych, aby móc dotrzeć regularnie do przychodni. Rehabilitacja w przychodni umożliwia wykonywanie dodatkowych zabiegów, oraz wykonywanie ćwiczeń z dodatkowym sprzętem.
Zalecenia dotyczące rehabilitacji domowej po operacji kolana
Po wstawieniu endoprotezy kolana i braku dodatkowych powikłań po zabiegowych rehabilitacja domowa powinna rozpocząć się jak najszybciej. Po wypisie ze szpitala pacjent może pozwolić sobie na kilka dni odpoczynku i klimatyzacji w domu a następnie powinien rozpocząć pracę z doświadczonym fizjoterapeutą z dojazdem do domu.
Czas rozpoczęcia rehabilitacji domowej jest niezwykle ważny ponieważ duża blizna jaka powstaje po zabiegu, wzmożone napięcie mięśni i pozostałych tkanek miękkich powoduje że bardzo szybko dochodzi do utrwalania się przykurczu zgięciowego. Obrzęk limfatyczny po operacji kolana utrzymuje się przez ponad dwa tygodnie stopniowo ustępując, ważne jest, aby fizjoterapeuta drenował kolano co zmniejsza dolegliwości bólowe i zwiększa stabilizację kolana.
Jednym z głównych zaleceń jest jak najszybsze dążenie pod okiem fizjoterapeuty do uzyskania pełnych zakresów wyprostu i minimum 90 stopni zgięcia w operowanym stawie kolanowym. Umożliwia to później odwzorowanie prawidłowego wzorca chodu. W innym przypadku nie jest to możliwe a pacjent najczęściej utyka i zmuszony jest korzystać na stałe z dodatkowego zaopatrzenia ortopedycznego. Po wielu miesiącach i latach powoduje to przeciążenie kręgosłupa, oraz rąk i barków, przez korzystanie z kul łokciowych.
Ból kolana po wstawieniu endoprotezy kolana
Operacja wstawienia endoprotezy kolana jest dużym, rozległym zabiegiem, pomimo ze jest wykonywany rutynowo. Z tego względu należy oczekiwać że w zależności od progu bólowego jaki reprezentuje pacjent szczególnie w tych pierwszych dwóch tygodniach dolegliwości bólowe mogą być dość duże. Pacjent otrzymuje leki p/bólowe i p/zapalne, ale tym co naprawdę szybko pozwala uprać się z bólem jest skuteczna rehabilitacji domowa. Ponieważ dolegliwości bólowe związane są z naruszenie i szyciem tkanek miękkich wokół operowanego stawu, czyli mięśni, więzadeł i ścięgien fizjoterapeuta pracuje manualnie nad ich rozluźnieniem, rozprasza stan zapalny, przyspieszając procesy gojenia i wygaszanie się reakcji zapalnej szybciej.
Doświadczony fizjoterapeuta wie, że dolegliwości bólowe związane są również z obrzękiem limfatyczny, który zawsze towarzyszy operowanemu kolanu, a jego zmniejszenie poprzez drenaż limfatyczny i ćwiczenie zakresu ruchomości to podstawa terapii w tych pierwszych dwóch tygodniach. Rehabilitacja w domu pacjenta po operacji kolana to kompleksowa terapia umożliwiająca powrót do zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze