Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 14:44

Opublikowano listę schronów

Mapa schronów w Polsce. Straż Pożarna opublikowała listę. Sprawdź, do którego masz najbliżej.
  • Źródło: PSP
Opublikowano listę schronów

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • mapie schronów w Polsce
  • tym czym jest schron i jakie ma spełniać zadania

Mapa schronów w Polsce już jest. Państwowa Straż Pożarna przygotowała specjalną aplikację, dzięki której obywatel może sprawdzić, gdzie najbliżej swojego domu będzie mógł ukryć się w razie niebezpieczeństwa.

Wojna w Ukrainie wciąż trwa, a ryzyko, że konflikt zbrojny przeniesie się na inne państwa, jest spore. Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację z oznaczonymi lokalizacjami schronów, w których ukryjemy się w razie zagrożenia, ale także schowamy na wypadek niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Gdzie można ją znaleźć? Wyjaśniamy.

Schron to budowla ochronna o konstrukcji zamkniętej. Ma za zadanie ochraniać osoby, urządzenia czy materiały znajdujące się wewnątrz przed czynnikami zewnętrznymi. W Polsce rozróżniamy trzy typy schronów. Schrony kategorii podstawowej zapewniają ochronę między innymi przed bombami i pociskami, bojowymi środkami trującymi czy wstrząsami. Schrony typu A, czyli o podwyższonej odporności, spełniają warunki schronów podstawowych, ale są solidniejsze i ochraniają przed większą falą uderzeniową. Ostatnim rodzajem są ukrycia, czyli niehermetyczne budowle z prostymi instalacjami służące do ochrony osób i dóbr materialnych.

Jak sprawdzić, gdzie są schrony? Teraz zrobisz to dzięki aplikacji 

W 2023 roku przeprowadzono kontrole schronów. Miały one na celu sprawdzenie ich stanu oraz określenie, które w razie wypadku będą dostępne dla mieszkańców. Okazało się, że w naszym kraju mamy 9000 schronów. Jak odnaleźć te znajdujące się w naszej okolicy?

Mapa schronów dostępna jest na stronie strazpozarna.maps.arcgis.com. Wystarczy wpisać adres, a na mapie pokażą nam się wyniki. Schrony oznaczone są na czerwono, miejsce ukrycia oznaczone są kolorem niebieskim, a punkty doraźnego schronienia, czyli miejsca, gdzie schowamy się np. przed wichurą, są koloru zielonego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Jeśli postać M.D. Apfelbauma okazała się być legendą ― choć przecież o nadanie takiej nazwy wnosili sami Żydzi ― można chyba było skwerowi nadać imię Pawła Frenkla, przywódcy Żydowskiego Związku Wojskowego podczas powstania w getcie. Tym bardziej, że w odróżnieniu od Kubusia Puchatka, Paweł Frenkel nie jest w żaden sposób upamiętniony w stolicy. Czy może ŻŻW niedobry, bo był syjonistyczny i prawicowy? O co ja w ogóle pytam, jeśli nawet Marek Edelman ma w stolicy kawałek koślawego chodnika między dwoma budynkami na tyłach Ambasady Chińskiej nazwany skwerem jego imienia. A przecież już miał w stolicy dużą ulicę biegnącą od dawnego Placu Muranowskiego do Pomnika Bohaterów Getta, odebraną Lewartowskiemu ― komuniście z PPR. Po paru miesiącach władze Warszawy jednak to zmieniały odbierając Edelmanowi ulicę i przywracając ją „słusznemu” Lewartowskimu. No ale takie wybraliśmy sobie władze samorządowe, być może na takie zasłużyliśmy. w stolicy na jakie zasłużyliśmy.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 22:08Źródło komentarza: Skwer na Muranowie zmieni nazwę. Patronką zostanie Rachela AuerbachAutor komentarza: AnitaTreść komentarza: Nareszcie!!!Data dodania komentarza: 01.02.2024, 14:13Źródło komentarza: Rondo Zesłańców Syberyjskich do poprawy.Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Nie ma żadnej realnej szansy na to, żeby w styczniu tramwaj pojechał Kasprzaka - nadal brakuje około 200 metrów torowiska koło Redutowej. Ktoś z gazety Wolskiej nawet nie pofatygował się sprawdzić co tam się dzieje, tylko robi przedruki. Dodatkowo nadal nie ma peronów. Połowa lutego może.Data dodania komentarza: 15.01.2024, 13:58Źródło komentarza: Budowa trasy tramwaju na Kasprzaka zbliża się do końca.Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Nie ma żadnej realnej szansy na to, żeby w styczniu tramwaj pojechał Kasprzaka - nadal brakuje około 200 metrów torowiska koło Redutowej. Ktoś z gazety Wolskiej nawet nie pofatygował się sprawdzić co tam się dzieje, tylko robi przedruki. Dodatkowo nadal nie ma peronów. Połowa lutego może.Data dodania komentarza: 15.01.2024, 13:58Źródło komentarza: Budowa trasy tramwaju na Kasprzaka zbliża się do końca.Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: "Ale oprócz tego można zanurzyć się w magicznym uniwersum Harrego Pottera, którym inspirowała się twórczyni tego miejsca" - zagraniczne imiona odmienia się z apostrofem (Harry'ego). Czy ktoś to redagował?Data dodania komentarza: 08.01.2024, 21:17Źródło komentarza: "W Gazecie Woli napisano..." Przegląd najciekawszych tekstów minionego rokuAutor komentarza: AaaTreść komentarza: Zacznijcie od sprawdzania błędów ortograficznychData dodania komentarza: 30.12.2023, 22:43Źródło komentarza: Budynek po dawnej szkole straszy już od lat